Title Title

Tour de Konstytucja jedzie w Polskę (GW)

Tour de Konstytucja jedzie w Polskę (GW)
  • 4 czerwca 2022
  • KORD

Tour de Konstytucja jedzie w Polskę (GW)

"Muszą wiedzieć, że nikt o nich nie zapomniał". Tour de Konstytucja jedzie w Polskę.

- Konstytucja sama się nie obroni. Wszyscy, którzy stają w jej obronie, muszą wiedzieć, że nikt o nich nie zapomniał mówi prof. Adam Bodnar. "Z Europą nam po drodze" pod takim hasłem 4 czerwca zaczyna się druga edycja Tour de Konstytucja PL.

- Tour de Konstytucja to obecnie najważniejsza inicjatywa obywatelska w Polsce. Docierają do dużych miast, ale i małych miasteczek. Promują wartości konstytucyjne, wartości związane z przystąpieniem do UE i członkostwem w europejskiej wspólnocie - mówi Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich. Jeden z uczestników poprzedniej i tegorocznej edycji Tour de Konstytucja.

I dodaje: - Chodzi o okazanie szacunku tym wszystkim obrońcom konstytucji, którzy mieszkają nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach.

Muszą wiedzieć, że nikt o nich nie zapomniał

Tour de Konstytucja PL 2022

"Z Europą nam po drodze" - pod takim hasłem już po raz drugi w Polskę ruszy Tour de Konstytucja PL. Początek 4 czerwca, w Dniu Wolności i Praw Obywatelskich. Trzy miesiące w trasie: start w Słupsku, wielki finał 27 sierpnia w Warszawie.

Przez 84 dni sędziowie, prokuratorzy, prawniczki i prawnicy będą spotykać się i rozmawiać z Polkami i Polakami o prawach i obowiązkach obywatelskich, konstytucji i korzyściach wynikających z obecności w Unii Europejskiej. Tour de Konstytucja odwiedzi także letnie festiwale - Open'er Festival w Gdyni i Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie oraz Pol and Rock Festival Jurka Owsiaka.

Organizatorem Tour de Konstytucja jest fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Rok temu uczestnicy odwiedzili 84 miejscowości, przejechali 8640 kilometrów, rozdali 12 tysięcy ulotek, 10 tysięcy egzemplarzy konstytucji.

Robert Hojda, pomysłodawca akcji Tour de Konstytucja PL

- Utwierdziłem się w przekonaniu, że ludzie w terenie są najważniejsi, małe miejscowości są najważniejsze. Moim marzeniem jest, żeby te wszystkie osoby, które spotkałem, uwierzyły w swoją siłę - mówił rok temu organizator akcji. W rozmowie z "Wyborczą" Robert Hojda stwierdził: - Wiem, że nasza akcja jest nie na rękę władzy, bo ludzi, którzy nie mają wiedzy na temat własnych praw, łatwiej zmanipulować. Tour de Konstytucja jedzie po to, by o tych prawach opowiadać.

Tu znajdziesz mapę z trasą tegorocznej edycji.

II edycja Tour de Konstytucja. Start 4 czerwca

- "Z Europą nam po drodze", chcemy, żeby obywatele zrozumieli, jak bardzo ważna jest wspólnota europejska i miejsce Polski w UE. Chcemy przekonywać, że warto być w Unii Europejskiej - mówił "Wyborczej" Robert Hojda, na kilka dni przed rozpoczęciem pomysłodawca akcji Tour de Konstytucja PL.

Adam Bodnar: Konstytucja sama się nie obroni

Przez dwa miesiące, odwiedzając i małe miejscowości, będą rozmawiać, tłumaczyć i przekonywać, jak ważna jest praworządność, przestrzeganie konstytucji i niezależność sądownictwa. Propagowanie treści ustawy zasadniczej to drugi główny temat tegorocznej akcji Tour de Konstytucja. Nie zabraknie także tematów związanych ze zbliżającymi się wyborami w Polsce, ekologią, ochroną klimatu i środowiska. Będzie mowa o prawach pracowniczych, równości obywateli i obywatelek i znaczeniu ruchów obywatelskich w systemie demokratycznego państwa.

Podczas przystanków trasy prawnicy, ludzie kultury i liderzy opinii publicznej mówić będą o doniosłości konstytucji, będą propagować wiedzę o prawach i wolnościach obywatelskich, a także o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE.

Juszczyszyn, Tuleya, Gąciarek, Bodnar na Tour de Konstytucja

Wśród uczestników II edycji Tour de Konstytucja będą między innymi represjonowani sędziowie Paweł Juszczyszyn i Piotr Gąciarek. - Chodzi o to, żeby spotykać się z obywatelami i po prostu rozmawiać. O konstytucji - mówić, dlaczego jest ważna dla każdego z nas, o prawach obywatelskich i jak możemy ich dochodzić. Konstytucja sama się nie obroni - tłumaczą.

Dołączyć do Tour de Konstytucja można za pośrednictwem strony (przejdź do strony).

Dorota Roman, Marcin Tynkowski 3 czerwca 2022